Østdansk Mesterskab 2019.

 

 

Kære bestyrelser og medlemmer i kreds 2 og 3.

 Tak for en lang, men herlig dag på en velarrangeret udstilling i Næstved. 
Glade mennesker, voldsomt gode fugle - og mange af dem. Hvad mere kan man forlange.
Tillykke til alle vinderne.
.... og så oven i det hele en sæk kaffe og en pose frø (eller var det omvendt) for 30 kr. i lotteriet. Jo, I kan noget.
Tak for den fine dommergave....

  Bjarne Christiansen.

  

Jeg kan vist på alles vegne i både i kreds 2 & 3
takke utrolig mange gange for den store opbakning der har været til Østdansk mesterskabet i dag 
Vi var 35 tilmeldte og havde over 240 fugle 
Så der var travlt på alle fronter både for bag og ved siden af dommer reolerne  men gik SUPER...
Og den store og flotte sponsering og opbakning der var til lotteriet...

 

 Ditte.

 

 

 

 

 

 

Østmesterskab 2018.

Blev afholdt Lørdag den. 26/05-2018 på Gl. Ridehus Grønnegade kaserne i Næstved. kreds 2-3 var gået sammen for at lave Østmesterskab igen. Dette blev en succes da der var 27 medlemmer og 162 undulater, der var mødt op, til en dyst på point udført af vores dommer Bjarne Chrisiansen.

Alt forløb helt efter forventning, og der var en rigtig god tone fra start til slut. Morgenmad Kl. 09,00 til Kl. 10,00, for derefter at se på bedømmelse af alle vores fugle, som blev udført professionelt af vore dommer, han havde nok at se til.Frokost blev indtaget Kl. ca. 13,30 med noget lækkert smørrebrød. Så blev det tid til at se på fuglene og deres bedømmelse.

Udstillingen sluttede KL. 16,00 hvor der var uddelt mange præmier, hvor kreds 3 tog størsteparten, men ellers nogenlunde fordelt.

Tak til alle som hjalp med at få denne udstilling op at stå.

Således opfattet.

Mogens.

 

 

Varietetsvindere - Øst 2018

A/B

C

 

Bedste Grønne

1

330

JDP

Jan D. Pedersen

330 303

618

 

 

Bedste Blå

2

612

KJØNG

Annika Kjøng Nielsen

  341 345           349

668 612

660

627

Bedste Skifer

3

 

 

 

 

 

 

 

Bedste Viol

4

642

KAGH

Ditte Kragh

305

642

 

 

Bedste Grågrøn

5

347

L15

Jørgen Larsen

328 321 347

 

 

 

Bedste Grå

6

610

KJØNG

Annika Kjøng Nielsen

331                   382

610 637

 

628

Bedste Isabel

7

336

1000

Peter Lindegaard

336 346 332 334

638 617

611

609

Bedste Opaline

8

348

L15

Jørgen Larsen

348 389

 

 

665

Bedste Opaline-Isabel

9

338

1000

Peter Lindegaard

338

 

 

 

Bedste Gul(d)masket

10

378

Doris

Doris Jacobsen

383 378

619

 

 

Bedste Spangle

11

656

G8

Mogens Glud

360 302 387 325

644 656

630

 

Bedste DF Spangle

12

313

JDP

Jan D. Pedersen

370 357 313

 

667

648

Bedste Dansk Dominant

13

342

L15

Jørgen Larsen

342

 

640

 

 

Bedste DF Dansk Dominant

14

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste Ino

15

379

Doris

Doris Jacobsen

379

310

663

 

 

Bedste Hun indkøbt

16

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste Lysvinget

17

301

KS

Svend Aage Knudsen

301

 

 

 

 

Bedste Skyggevinget

18

363

GG

René Nielsen

363

 

 

 

 

Bedste Australskbroget

19

343

L15

Jørgen Larsen

343 316

317

624

625

626

Bedste Danskbroget

20

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste Hollandskbroget

21

304

KS

Svend Aage Knudsen

304

 

 

 

 

Bedste Mørkøjet hvid og gul

22

371

PT

Palle Tornerup

371

 

 

 

 

Bedste Clearbody

23

356

GG

René Nielsen

356 376

 

647 645

 

650

Bedste Lacewing

24

669

AHA

Arne Hansen

 

658

 

669

Bedste Toppet

25

 

 

 

 

 

Bedste Brunvinget

26

 

 

 

 

 

Bedste Andre varieteter

27

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedst på Skuet A/B - Øst 2018

 

Voksne  Hanner

 Voksne Hunner

 

1

Blå

341

L15

1

Grågrøn

321

JDP

2

Blå

328

JDP

2

Blå

345

L15

3

Isabel

336

1000

3

Opaline-Isabel

338

1000

4

Clearbody

356

GG

4

Isabel

346

L15

5

Isabel

339

1000

5

Blå

320

JDP

6

Isabel

315

JDP

6

Gul(d)masket

378

Doris

7

Blå

353

GG

7

Gul(d)masket

355

GG

 

 

 Unge Hanner

 Unge Hunner

 

1

Grågrøn

347

L15

1

Blå

349

L15

2

DF Spangle

313

JDP

2

Isabel

334

HKBR

3

Opaline

348

L15

3

Isabel

326

JDP

4

Spangle

387

HKBR

4

Grå

382

Doris

5

Isabel

332

HKBR

5

Blå

350

L15

ste Hun ind

k         Grågrøn

322

JDP

6

Blå

319

JDP

7

Spangle

323

JDP

7

Grå

324

JDP

 

 

 

 

Bedst på skuet A                                                            L15

347

 

 

 

Bedst på Skuet C- Øst 2018

 

Voksne  Hanner

 Voksne Hunner

 

1

Grå

610

KJØNG

1

Blå

612

KJØNG

2

Grå

655

G8

2

Spangle

656

G8

3

Blå

668

AHA

3

Isabel

617

KJØNG

4

Spangle

644

BLM

4

Spangle

654

G8

5

Spangle

646

BLM

5

Australskbroget

624

SPJPH

6

Spangle

615

KJØNG

6

Clearbody

645

BLM

7

Spangle

618

KJØNG

7

Blå

613

KJØNG

 

 

 Unge Hanner

 Unge Hunner

 

1

Australskbroget

625

SPJPH

1

Lacewing

669

AHA

2

Isabel

611

KJØNG

2

Isabel

609

KJØNG

3

Blå

660

AHA

3

Opaline

665

AHA

4

Australskbroget

629

SPJPH

4

Grå

628

SPJPH

5

DF Spangle

667

NICKY

5

Clearbody

650

BLM

ste Hun ind

k         Spangle

630

SPJPH

6

Australskbroget

626

SPJPH

7

 

 

 

7

DF Spangle

648

BLM

 

 

Bedst på skuet C                                                         KJØNG

 

612

 

 

 

Bedst på Skuet - Øst 2018

 

Bedst på skuet                                612            347       Katalog nr.

L15

347

L15

 

Bedste Voksen på skuet                 321            612       Katalog nr.

KJØNG

612

KJØNG

 

Bedste modsatte køn                                                    Katalog nr.

KJØNG

612

KJØNG

 

Bedste Unge på skuet                     347            669       Katalog nr.

L15

347

L15

 

Fremmødte fugle

139

Tilmeldte fu

gle

 

Bedst på Skuet Aus - Øst

 

Bedst på skuet                                                              Katalog nr.

VTA

115

VTA

 

Bedst på Indkøbte fugle - Øst

 

Bedst på han indkøbt                                                    Katalog nr.

KJØNG

607

KJØNG

 

Bedste Hun indkøbt                                                      Katalog nr.

NICKY

633

NICKY

 

Katalog nr                      antal        Ring nr. navn

 

        100            119            20            VTA      Vibe og Thys  Andersson

 

        300            311            12             KS       Svend Aage Knudsen

        312            331            20            JDP      Jan D. Pedersen

        332            335             4           HKBR     Henrik -Kate Bruun Rasmussen

        336            340             5            1000     Peter Lindegaard

        341            352            12            L15       Jørgen Larsen

        353            366            14            GG       René Nielsen

        367            376            10             PT       Palle Tornerup

        377            384             8            Doris     Doris Jacobsen

        385            394            10          HKBR     Henrik -Kate Bruun Rasmussen

 

        606            620            15         KJØNG   Annika Kjøng Nielsen

        621            630            10          SPJPH    Pia Hansen,Søren Johansen

        631            636             6           NICKY    Nicky Everdam

        637            642             6           KAGH    Ditte Kragh

        643            652            10            BLM      Birthe Mortensen

        653            656             4              G8       Mogens Glud

        657            666            10            AHA      Arne Hansen

667                667                1                    NICKY            Nicky Everdam

668                669                AHA               Arne Hansen

 

         

 

 

 

 

 

 

 

D. 17 Juni 2017

Så blev Østdansk mesterskab afholdt.

der var mødt 17 udstillere op fra keds 1-2 og 3. og der var 136 fugle udstillet.

om morgen fik vi indleveret fuglene og fik stillet dem op på deres pladser, bagefter var der morgenbord, hvor der blev sludderet og grinet godt, da morgenmaden var indtaget indtog vi vores pladser så udstillingen kunne gå i gang der blev startet i C. klassen

der fik Susanne Mogensen, Søren P. Johansen og Annika Kjøng Nielsen nogle fine placeringer.

I B klassen fik Jan Dennis Pedersen også et par placeringer.

I A klassen fik Morten Roslyng Johansson en del fine placeringer og vandt endda BIS.

der var lavet Tombola hvor der kunne vindes 4 flotte fugle som var blevet sponsoreret af medlemmer af kreds 2 og 3.

da dagen var ved at være slut skulle der ryddes op hvilke gik pænt hurtigt da alle gav en hånd med, hvilke godt TEAMWORK 🙂 

 

 

 

Bedste på skuet                                   Bedste modsatte køn på skuet

Bedste voksne på skuet                        Bedste unge på skuet

 

 

Morten Roslyng Johansson med Gøsta udstillingsleder (tv.) og dommeren Mario Hemmerich (th.) hvor diplomer og pokalen bliver vist frem. vinder af bedst in show.

 

 

 

Bedste på skuet i A klassen.

 

Bedste på skuet i B klassen.

 

Bedste på skuet i C. klassen.

 

 Udstillere på skuet.

 

Hyggebilleder fra skuet.